69. medzinárodný hudobný festival

(29.05. – 10.07.2024)

69. ročník medzinárodného hudobného podujatia music festival Piešťany 2024
je venovaný Roku českej hudby

Záštitu nad festivalom prevzal veľvyslanec Českej republiky na Slovensku
jeho excelencia Rudolf Jindrák

STREDA / 29. 5. / WEDNESDAY

19:00 Dom umenia SF Piešťany – terasa

SLÁVNOSTNÉ FANFÁRY

CORNI DI BRATISLAVA
Branislav HÓZ, umelecký vedúci

Slávnostné fanfáry v podaní súboru hráčov na lesných rohoch ohlasujúce otvorenie 69. ročníka mfP 2024.

 

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

OTVÁRACÍ KONCERT 69. MFP

MÁ VLAST

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

Petr ALTRICHTER, dirigent (Česká republika)

Cyklus 6 symfonických básní od hudobného skladateľa a tvorcu českej národnej hudby Bedřicha Smetanu bol inšpirovaný krásou českej krajiny, jej bohatou históriou i povesťami. Uvedenie kompletného cyklu slávnych skladieb Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor Blaník, je príspevkom Slovenskej filharmónie a popredného českého dirigenta Petra Altrichtera k oslavám Roku Českej hudby. Koncert je venovaný 200. výročiu narodenia a 140. výročiu úmrtia Bedřicha Smetanu.
Vstupné: 25,- € a 20,- €


STREDA / 5. 6. / WEDNESDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – malá sála

Slávnosť odovzdávania Ceny Fondu výtvarných umení SR

KOMORNÝ KONCERT

SPOMIENKY

SPERGER DUO

Filip JARO, kontrabas

Xénia JAROVÁ, klavír

Manželské duo Xénia a Filip Jaro pôsobia v spoločnom komornom združení od roku 2011. Z úcty k významnému kontrabasistovi a skladateľovi 18. storočia Johannovi Mathiasovi Spergerovi, ktorý hral určitý čas aj v kapele bratislavského arcibiskupa, zastrešili svoje pôsobenie prijatím jeho mena za názov svojho hudobného zoskupenia. Spoločne objavujú a interpretujú diela autorov, ktorí komponovali skladby pre kontrabas. Pozornosť venujú tak svetovému, ako aj domácemu repertoáru a viaceré diela uviedli ako slovenské i svetové premiéry. Sú členmi medzinárodnej spoločnosti Johann Mathias Sperger Gesellschaft a z ich iniciatívy vznikol festival Bratislavské dni J. M. Spergera. Sperger duo je nositeľom viacerých ocenení a na konte má početné, často raritné nahrávky kontrabasovej hudobnej literatúry. Program koncertu je zložený z diel slovenských a českých autorov 19. a 20. storočia – Vojtu Kuchynku, Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Adolfa Míška, Tibora Freša a Silvestra Hipmana, so špeciálnou spomienkou na vynikajúceho českého dirigenta a pedagóga prof. Václava Talicha, jedného zo zakladateľov a prvých šéfdirigentov Slovenskej filharmónie.
Vstupné: 16,-

 

ŠTVRTOK / 13. 6. / THURSDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – foyer II. poschodie

KOMORNÝ KONCERT

KRÁĽOVSKÉ SOIRÉE

TRNAVSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER

Alžbeta ŠEVEČKOVÁ, umelecká vedúca

Katarína TURNEROVÁ, harfa

Koncert Trnavského komorného orchestra so sólistkou, harfistkou orchestra Slovenskej filharmónie, Katarínou Turnerovou. Program je zostavený z diel uvádzaných na kráľovských dvoroch vo Viedni, Londýne, Budapešti, Prahe a ďalších. Jedna zo skladieb čerpá námet z gréckeho mýtu, ktorý sa odohral na bájnej antickej Kréte, na dvore kráľa Minóa. Jeho dcéra Ariadné pomohla svojou niťou aténskemu hrdinovi Téseovi nájsť cestu z labyrintu. V programe zaznejú skladby Georga Friedricha Händla, Antonína Dvořáka, Egona KrákaLeoša Janáčka.
Vstupné: 16,- €


ŠTVRTOK / 20. 6. / THURSDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

KONCERT

PETITE MESSE SOLENNELLE

SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR

Thomas LANG, zbormajster, dirigent (Rakúsko)

Jana NAGY-JUHÁSZ, klavír

Marek ŠTRBÁK, organ

Lenka MÁČIKOVÁ, soprán

Alena GRACH, mezzosoprán

Jozef GRÁF, tenor

Tomáš ŠELC, bas

Autor uvádzaného diela Gioacchino Rossini svoje duchovné kompozície síce označil za „hriechy staroby“, napriek tomu sú stále úspešne uvádzané na koncertných pódiách. Operný mág sa po parížskych triumfoch rozhodol s operou skoncovať a plánoval užívať si skladateľský dôchodok. Neubránil sa však objednávkam zo strany ctiteľov. Tak vznikla v roku 1863 Petite Messe solennelle, hoci uvedenia novej inštrumentácie omše sa Rossini už nedožil. Kvarteto slovenských operných sólistov a naštudovanie rakúskeho dirigenta Thomasa Langa, riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery, celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby.
Vstupné: 16,- €

 

PIATOK / 21. 6. / FRIDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

KONCERT SWING NYLONOVÉHO VEKU

ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS (Česká republika)

Ondřej HAVELKA, spev, sprievodné slovo, umelecký riaditeľ

Juraj BARTOŠ, trúbka, kapelník

Populárny pražský swingový orchester Ondřeja Havelka a jeho Melody Makers v hudobnej koncertnej show, ktorá pripomenie významnú jazzovú scénu povojnových rokov 1945 – 1948, pomenovaných spisovateľom Josefom Škvoreckým ako „nylonový vek“. Že sa aj v ťažkej dobe v Československu swingovalo senzačne, dokážu skladby domácich i medzinárodných skladateľov, no najmä vynikajúce interpretačné výkony špičkového orchestra a jeho sólistov. Podujatie je súčasťou Art Nouveau Festival – umenie inšpiruje.
Vstupné: 25,- € a 20,- €

 

PIATOK / 28. 6. / FRIDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

KOMORNÝ KONCERT

SLOVANSKÉ TANCE

Eva VARHANÍKOVÁ, klavír

Ladislav FANČOVIČ, klavír

KONCERT DVOCH KLAVÍROV SPOLOČNOSTI YAMAHA

Slovanské tance slávneho českého skladateľa Antonína Dvořáka sú cyklom 16 hudobných skladieb, vychádzajúcich z jednej zo základných foriem ľudovej hudby – z ľudového tanca. Ide o spracovanie rytmických motívov hudobnej kultúry slovanských národov. V prvej rade nájdeme najmä domáce české tance ako furiant, polka, sousedská a skočná. Jediným cudzokrajným tancom je ukrajinská dumka. V druhej rade, okrem českých tancov zaznie slovenský odzemok, srbské kolo, poľská polonéza a skladateľova obľúbená dumka. Slovanské tance svojou originalitou otvorili Dvořákovi dvere na zahraničné pódiá a stali sa začiatkom jeho mimoriadne úspešnej celosvetovo oceňovanej kariéry.
Vstupné: 16,- €

 

PONDELOK / 1. 7. / MONDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

OPERNÉ PREDSTAVENIE

RUSALKA
MET OPERA NEW YORK – záznam opery z 8. 2. 2014 (HD)

Antonín Dvořák, hudba

Jaroslav Kvapil, libreto

Otto Schenk, réžia

Yannick Nézet-Séguin, dirigent

Orchester, zbor a balet MET New York

Renée Fleming – Rusalka / Piotr Beczała – Princ / Dolora Zajick – Ježibaba / JohnRelyea – Vodník / Emily Magee – Cudzia kňažná

Záznam predstavenia z Metropolitnej opery v New Yorku, s vynikajúcim medzinárodným speváckym obsadením, jednej z najhranejších a najobľúbenejších opier českého skladateľa Antonína Dvořáka a v réžii slávneho rakúskeho režiséra Otta Schenka. Uvedenie opery je venované Roku českej hudby a 120. výročiu úmrtia jedného z najväčších svetových hudobných skladateľov Antonína Dvořáka.
Vstupné: 14,- €, zľavnené vstupné: 7,- €

 

STREDA / 3. 7. / WEDNESDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – malá sála

KOMORNÝ KONCERT

MARIAN LAPŠANSKÝ

Komorný recitál popredného slovenského klavírneho virtuóza prof. Mariana Lapšanského, ktorého umelecká kariéra zaznamenala množstvo prestížnych ocenení. Uskutočnil plejádu sólových recitálov i komorných koncertov na prestížnych svetových festivaloch. Prof. Marian Lapšanský je nielen vynikajúci sólista, ale stal sa aj jedným z najvyhľadávanejších komorných hráčov na súčasnej hudobnej scéne. Je pravidelným hosťom na mnohých prestížnych koncertných platformách vo svete. V programe festivalu zaznejú v jeho interpretácii diela Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Zdeňka Fibicha, Edvarda GriegaFranza Liszta.
Vstupné: 16,- €

 

PONDELOK / 8. 7. / MONDAY

19:30 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

KONCERT KLASICKEJ, POPULÁRNEJ, FILMOVEJ A MUZIKÁLOVEJ HUDBY

FELIX SLOVÁČEK ml.

Felix SLOVÁČEK ml. a jeho komorný orchester (Česká republika)

Anna SLOVÁČKOVÁ, spev – ako hosť

Sláčikové kvinteto a rytmická sekcia

Felix Slováček mladší je český profesionálny hudobník – saxofonista a klarinetista, ktorý pôsobí v zoskupeniach RTV Big Band F. S., Felix Gang Band, Barock Jazz Special, Pražské saxofonové kvarteto. Venuje sa aj dramaturgickej a produkčnej činnosti. Účinkuje tiež v predstaveniach divadla Semafor a v muzikáloch Divadla Hybernia. V programe zaznejú svetoznáme evergreeny autorov Alessandra Marcella, Karla Svobodu, Fryderyka Chopina, Jaroslava Ježka, Jiřího Šlitra, Jiřího Suchého, Ennia Morriconeho, Nina Rotu a mnohých ďalších.
Vstupné: 25,- € a 20,- €

 

STREDA / 10. 7. / WEDNESDAY

19:30 Dom umenia Piešťany – veľká sála

ZÁVEREČNÝ KONCERT 69. MFP

SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER        

Ewald DANEL, umelecký vedúci/husle

Daniel GABČO, organ

Slovenský komorný orchester vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista Bohdan Warchal, ktorý v roku 2001 odovzdal vedenie orchestra Ewaldovi Danelovi. Okrem pravidelných koncertov v cykloch Slovenskej filharmónie a účinkovaní na domácich a zahraničných festivaloch uvádza mimoriadne koncertné projekty. Slovenský komorný orchester objavil mnohé neuvedené diela svetových autorov, pričom sa významnou mierou podieľa aj na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby. Na festivale odznejú diela Jána Levoslava Bellu, Antonína Dvořáka, Mikuláša MoyzesaThea Fluryho.
Vstupné: 20,- €

 

Predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia, ONLINE alebo na www.ticketportal.sk

Pokladňa Domu umenia Piešťany v pondelok-piatok 14.oo-17.oo a hodinu pred podujatím.
Telefón: 033/24 58 001 alebo 033/24 58 100, www.domumenia-piestany.sk

 

 


PIATOK / 14. 6. / FRIDAY

17:00 MsKS Nové Mesto nad Váhom – výstavná sieň

KOMORNÝ KONCERT

HUDBA NA TANIERI

ČESKO-SLOVENSKÝ KOMORNÝ SÚBOR

Adela HRADILOVÁ, spev

Tamara CÍSAŘOVÁ, husle, mandolína, spev

Mária VOLÁROVÁ, klavír, spev

Ivan KUDRNA, kontrabas, spev

Na koncerte odznejú diela českej a slovenskej hudobnej literatúry.

 

PONDELOK / 24. 6. / MONDAY

19:00 Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

ČINOHERNO-OPERNÉ PREDSTAVENIE

RUSALKA NEJEN PODLE DVOŘÁKA

PREDSTAVENIE DIVADLA YPSILON PRAHA

Jan SCHMID, réžia

Miroslav KOŘÍNEK, hudobná úprava a naštudovanie

Miroslav MELENA, scéna

Martin DEJDAR, pohybová spolupráca

Účinkujú: Martin Dejdar (vodník), Jana Synková/Markéta Plánková (ježibaba),  Jiří Lábus (princ), Barbora Skočdopolová (Rusalka), Petr Vacek (radca), Ondřej Ruml (polesný), Petr Vršek (Švanda dudák) a ďalší.

Opera Antonína Dvořáka sa, v autorskej úprave Miroslava Kořínka, stala inšpiráciou pre ypsilonskú inscenáciu na tému problematického sveta mýtických postáv a komplikovaného sveta ľudí.

 

SPRIEVODNÉ PODUJATIA 69. MFP 2024  – VÝSTAVY
29. 5. – 14. 7. 2024

 

STREDA / 5. 6. / WEDNESDAY

17:30 Slávnosť odovzdávania Ceny Fondu výtvarných umení SR

PETER POLLÁG: KOSTIHOJ LEKÁRSKY – galéria
Výstava obrazov laureáta Ceny Fondu výtvarných umení venovaná kúpeľnému mestu Piešťany

 

LAUREÁTI CENY FONDU VÝTVARNÝCH UMENÍ 2004 – 2024 – výstavná sieň
Výstava diel ocenených autorov FVÚ

 

REKLAMA KÚPEĽOV PIEŠŤANY V OBDOBÍ SECESIE – minigaléria

Expozícia, ako súčasť festivalu secesie Art Nouveau Festival – umenie inšpiruje, je realizovaná v spolupráci s Balneologickým múzeom Piešťany

NEDEĽA / 23. 6. / SUNDAY

16:30 komentovaná prehliadka výstavy

 

Predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia, ONLINE alebo na www.ticketportal.sk

Pokladňa Domu umenia Piešťany v pondelok-piatok 14.oo-17.oo a hodinu pred podujatím.   
Telefón: 033/24 58 001 alebo 033/24 58 100, www.domumenia-piestany.sk

HLAVNÍ USPORIADATELIA

HLAVNÍ PARTNERI

MEDIÁLNI PARTNERI

PARTNERI

68. medzinárodný hudobný festival

(02.06. – 07.07.2023)

PIATOK / 2. 6.

19.00   Dom umenia SF Piešťany – terasa

SLÁVNOSTNÉ FANFÁRY

TROMBON QUARTET

Albert Hrubovčák – umelecký vedúci

Slávnostné fanfáry v podaní mladých hráčov na trombón, ohlasujúce otvorenie

68.MFF 2023.

19.30   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

OTVÁRACÍ KONCERT 68. mfP 

HUDBA ZO SLOVENSKÝCH FILMOV

SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR

Rastislav Štúr – dirigent

Adam Sedlický – zbormajster

Róbert Puškár – panova flauta, píšťalka

Iveta Malachovská – moderátorka

Marianna Čengel-Solčanská – filmová režisérka

Ľubica Čekovská – autorka filmovej hudby

Šimon JUROVSKÝ, Svetozár STRAČINA,  Milan NOVÁK, Tibor ANDRAŠOVAN, Ilja ZELJENKA, Zdeněk LIŠKA, Vladimír MARTINKA, Ľubica ČEKOVSKÁ, Petr HAPKA – filmová hudba zo slávnych slovenských filmov

Hudba a filmový priemysel sú už od raných štádií kinematografie silnými partnermi. Pri prvých nemých filmoch sprevádzali celuloidové obrázky hudobníci naživo, buď hrou na klavíri, alebo v malých komorných zoskupeniach. Tvorcovia filmov si však vždy uvedomovali, ako výrazne hudba umocňuje meniace sa filmové obrazy. Veľkou zmenou v tejto oblasti bol nástup zvukového filmu. Svoje o tom vedia i naši filmári a hudobní skladatelia, ktorí pre československý a slovenský film tvorili. Fascinujúcou históriou filmovej hudby našej kinematografie nás prevedú Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor, pod vedením dirigenta Rastislava Štúra. Moderátorkou večera bude pani Iveta Malachovská, ktorá privíta aj špeciálnych hostí. Významným doplnkom programu bude filmový archív s ukážkami zo slávnych slovenských filmov, pri ktorých si určite všetci radi zaspomíname na časy zlatej éry slovenského filmu.

Koncert je realizovaný v spolupráci so SOZA a Slovenským filmovým ústavom.

SOBOTA / 3. 6.

18.55   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála – kino

ČAROVNÁ FLAUTA

METROPOLITAN OPERA NEW YORK – priamy prenos (HD live)

Wolfgang Amadeus MOZART – hudba

Emanuel Schikaneder – libreto

Nathalie Stutzmanndirigentka

Orchester, zbor a balet MET New York

Erin Morley, Pamina / Lawrence Brownlee, Tamino / Kathryn Lewek, Kráľovná noci / Stephen Milling, Sarastro / Thomas Oliemans, Papageno

Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku, ktorá uvádza novú inscenáciu jednej z najslávnejších a najobľúbenejších opier hudobnej histórie, Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta. Od jej premiéry v roku 1791 vo Viedni uplynulo už 232 rokov, počas ktorých toto dielo zaznelo na scénach celého sveta a dodnes patrí aj k najhranejším titulom. Novú inscenáciu pripravil anglický režisér Simon McBurney, ktorý ňou debutuje na scéne MET. Zaujímavosťou predstavenia je vyššie posadený a dobre viditeľný orchester, ktorého prostredníctvom umožňuje dirigentka Nathalie Stutzmann zaujímavú interakciu telesa nielen so sólistami, ale aj s publikom. Inscenácia má bohatú scénickú výpravu, zahrňujúcu projekcie, zvukové efekty a akrobaciu. Medzinárodne etablovaní vokálni sólisti Erin Morley, Lawrence Brownlee, Thomas Oliemans, či Stephen Milling sú zárukou špičkovej interpretácie náročných partov Mozartovej hudby. Operné predstavenie je prenášané do kín celého sveta v rámci projektu MET live in HD. Dom umenia Piešťany je v súčasnosti jediným kinom na Slovensku, ktoré má oficiálnu licenciu umožňujúcu prenosy týchto prestížnych predstavení.

STREDA / 7. 6.

17:00 Health Spa Resort Thermia Palace 

OSCAR À LA CARTE

Lucia Šaray – husle

Katarína Turnerová – harfa

Wolfgang Amadeus MOZART, Gustav MAHLER, Camille SAINT-SAËNS, Johann STRAUSS, Pietro MASCAGNI, Giacomo PUCCINI a ďalší.

Komorný koncert hudobného dua v originálnom zložení nástrojov husle a harfa, s programom klasických populárnych skladieb, použitých v známych „oscarových“ filmoch.

 

ŠTVRTOK / 15. 6.     

19.30   Dom umenia SF Piešťany – malá sála

CHAPLIN A SAXOFÓN

PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET

Ladislav Fančovič – barytónsaxofón

Andrei Simančuk – soprán a altsaxofón

Silvia Macejová – altsaxofón

Ján Gašpárek – tenorsaxofón

Wolfgang Amadeus MOZART, Faustin JEANJEAN, Maurice JEANJEAN, Ilja ZELJENKA, Charlie CHAPLIN

nemá groteska s live hudobným sprievodom.

Sprievod k nemému filmu Chaplin v záložni + skladby pre saxofónové kvarteto

Film bez zvuku si už ani nevieme predstaviť. Klavirista či malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou.

SOBOTA / 17. 6.

16.00   Piešťany, Hudobný pavilón v Mestskom parku – open air koncert

BIOGRAF BRATISLAVSKÉHO KONZERVATÓRIA

BRATISLAVA KONZERVATÓRIUM BAND

Nikolaj Kanišák – umelecký vedúci

Mesto Piešťany a Konzervatórium Bratislava pozývajú na koncert

najznámejších filmových hitov v podaní študentov Konzervatória v Bratislave a umeleckého vedúceho a pedagóga Mgr. art. Nikolaja Kanišáka.   

Koncert telesa Konzervatórium Band, bude patriť najznámejším melódiám                                 zo svetových filmov ako James BondTitanicPán prsteňovPiráti z Karibiku, Vtedy na západeE. T. MimozemšťanStar WarsČeľusteJurský parkŠindlerov zoznamIndiana Jones

Vo všetkých skladbách sa poslucháči zoznámia s farebnosťou dychových nástrojov, s technickým majstrovstvom študentov – budúcich umelcov a z moderovaného koncertu sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti.

Konzervatórium Band, je zložený zo študentov odborov hry na drevených, plechových dychových a bicích nástrojoch.

UTOROK/ 20. 6.

19.00   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

 4  TENOŘI (ČR)

MARIAN VOJTKO & PAVEL VÍTEK & JAN KŘÍŽ & MICHAL BRAGAGNOLO  

Zoskupenie 4 Tenoři  (4 Tenoristi) patrí v súčasnosti k najväčším fenoménom českej medzižánrovej hudby. Vokálne kvarteto tvoria dvaja držitelia ceny Thália, pop muzikálová legenda a sólista Národného divadla v Prahe, ktorí v originálnych aranžmánoch interpretujú repertoár zložený z muzikálových a filmových melódií, od autorov Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Karla Svobodu či Ennia Morriconeho. Svoje pravidelné pôsobenie započali vystúpením na koncerte Proms Gala v roku 2017, po ktorom nasledovali úspešné video klipy, nahrávky a turné. V septembri 2020 vydali debutový album vo vydavateľstve Supraphon. Účinkovanie na medzinárodnom festivale mfP 2023 je ich premiérovým debutom v piešťanskom Dome umenia, pre ktorý si pripravili špeciálny program, kde nebudú chýbať ani známe slovenské skladby.

NEDEĽA / 25. 6.

15.00   Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom – open air koncert

DO KINA S BRASS QUINTETOM

SLOVAK BRASS QUINTET

Rastislav Suchan – trúbka

Ľubomír Kamenský – trúbka

Karol Nitran – lesný roh, umelecký vedúci

Albert Hrubovčák – trombón

Nikolaj Kanišák – tuba

Thomas MORLEY, Dmitrij ŠOSTAKOVIČ, Henry MANCINI, Milan NOVÁK, 

Enrique CRESPO, Gerardo Matos RODRIGUEZ

Komorné zoskupenia plechových dychových nástrojov boli obľúbenou súčasťou hudobných podujatí, najmä v prostredí exteriérov, pre ich priezračnú a dobrú počuteľnosť a malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou.

PONDELOK / 26. 6.

19.00   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

JUNIOR BALET BRNO

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO ( NdB 2 – Balet – junior company) –  Česká republika

V programe  UROBOROS / NA KRÁSNOM MODROM… / VODNÍK

Uladzimír Ivanou, Mário Radačovský, Markéta Pimek Habalová – choreografia  

Murcoff, Chronomad, Johann Strauss jun., Antonín Dvořák – hudba         

Historicky prvý program juniorského súboru balet NdB 2, ako jedinečného projektu, ktorý vznikol na pôde baletu Národního divadla Brno začiatkom sezóny 2022/2023. Pod vedením baletnej majsterky Markéty Pimek Hrabalovej a bývalého sólistu Uladzimíra Ivanoua, sa tento mladý súbor po prvýkrát predstaví v troch unikátnych choreografiách. V úvodnej časti Uroboros, čo je názov starodávneho symbolu, predstavujúceho cyklickú podstatu veci, času a nekonečne plynúceho kolobehu života, sa zobrazí večný súboj dobra so zlom. Dynamické tanečné prevedenie bude sprevádzať nevšedná fúzia elektronickej hudby a tradičnej hudby ďalekého Východu od interpretov Choronomad a Murcoff. Baletná majsterka  Markéta Pimek Hrabalová sa v choreografii Vodník inšpirovala tragickým príbehom rovnomennej balady z básnickej zbierky spisovateľa Karla Jaromíra Erbena – Kytice, ktorú zhudobnil najhranejší český skladateľ Antonín Dvořák. K príležitosti vzniku baletu NdB 2 doplnil dvojicu choreografii aj umelecký šéf pán Mário Radačovský. V jeho diele Na krásnom modrom…, v sprievode hudby Johanna Straussa mladšieho, predstaví kvality tohto nádejného mladého súboru, v ktorom sú pohyb a rýchlosť hlavnými atribútmi prejavu.

STREDA / 28. 6.

19.30   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála – kino

ENNIO – film

Oscarový režisér Giuseppe Tornatore ( Bio Raj, Najvyššia ponuka ) prináša filmovú       poctu svojmu priateľovi a legendárnemu skladateľovi filmovej hudby Enniovi Morriconemu. Celovečerný dokument obsahuje rozhovory so slávnymi režisérmi a hudobníkmi, s ktorými Morricone spolupracoval a ktorých svojou tvorbou ovplyvnil

(Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a ďalší). Filmová snímka prináša taktiež unikátny pohľad na jeho život cez doteraz nezverejnené archívne zábery a nechýbajú ani ukážky zo slávnych koncertov a filmov, ktoré Ennia Morriconeho navždy zapísali výrazným písmom do histórie kinematografie.

Životopisný hudobný dokument, Taliansko 2022, české titulky, 156 min, MP – 12

PONDELOK / 3. 7.     

19.30   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála – kino

IL BOEMO – film

Historická životopisná filmová dráma o jednom z najtalentovanejších a najznámejších českých hudobných skladateľoch 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi.

Česko / Taliansko / Slovensko, 2022, 140 min.

Josef MYSLIVEČEK, hudba / Petr Václav, scenár / Petr Václav, režisér filmu / Hrajú: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky… 

Historický výpravný veľkofilm je inšpirovaný skutočným životným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Príbeh zavedie divákov najskôr do dobovej Prahy, z ktorej skladateľ odišiel do slnečného Talianska, kde potom žil, tvoril, stal sa legendou, ale aj zomrel v chorobe a zabudnutí. Česká filmová a televízna akadémia vybrala film Il Boemo ako tohtoročného kandidáta na Oscara za Českú republiku, v kategórii Najlepší zahraničný film. V titulnej úlohe sa predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk.  V českých kinách mal premiéru 20. októbra 2022. Na autentickom prevedení Myslivečkových operných árií a skladieb sa vo filme, za hudobného sprievodu českého orchestra barokových nástrojov Collegium 1704, pod vedením Václava Luksa, podieľajú poprední operní sólisti Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, alebo Emőke Baráth.

PIATOK / 7. 7.

19.00   Dom umenia SF Piešťany – veľká sála

ZÁVEREČNÝ KONCERT 68. mfP

ZEM SPIEVA

Prvý slovenský film z roku 1933

ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE

SPEVÁCKY ZBOR A SPEVÁCKA SKUPINA LÚČNICE

Martin Leginus – dirigent

Elena Matušová – zbormajsterka

Titusz Tóbisz – tenor

František ŠKVOR

Prvý celovečerný slovenský film Zem spieva, je etnografický dokument, zachytávajúci reálie Slovenska tridsiatych rokov a zaznamenáva dôležitý kolobeh života slovenského ľudu. Autorom námetu a režisérom bol prof. Karol Plicka, ktorému sa v roku 1933 podarilo úspešne zavŕšiť pokusy o vznik slovenského dokumentárneho filmu. Aj vďaka poetickému zachyteniu slovenskej krajiny, citlivému prístupu ku dokumentácii slovenských tradícií s folkloristickým motívom je film považovaný za majstrovské dielo. Zásluhu na hudobnej zložke filmu nesie skladateľ a dirigent František Škvor, ktorý pracoval s motívmi typickými pre východné Slovensko, čím nielen priblížil hudobné tradície nášho regiónu, ale povýšil dokument na zvukové dielo. Film Zem spieva bol digitálne reštaurovaný a bude v tejto podobe prvýkrát uvedený na veľkom plátne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a Speváckym zborom Lúčnica.

 

Výstavy – Výstavné priestory Domu umenia

6. – 2. 7. 2023

ZO SVETLA DO TEMNOTY – Z TEMNOTY DO SVETLA

NAĎA ŠIMUNOVÁ moje kostýmové príbehy

15. 6. 2023 o 17.30 h – slávnostná vernisáž

ROMAN RJACHOVSKÝ – filmový a televízny scénograf

15. 6. 2023 o 17.30 h – Slávnostné odovzdanie Ceny Fondu výtvarných umení za významný prínos v oblasti výtvarného umenia autorovi výstavy

1. 6. – 7. 7. 2023

PIEŠŤANY: OD ZOBORSKEJ LISTINY PO SÚČASNOSŤ (1113 – 2023)

dokumentárna výstava foyer II. poschodie

Výstava realizovaná Mestom Piešťany, Balneologickým múzeom Imricha Wintera a Domu umenia Piešťany s finančnou podporou OOCR Rezort Piešťany

1. 6. – 31. 8. 2023

Dokumentárne výstavy realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava

BARDI SLOVENSKEJ OPERNEJ RÉŽIE

Miroslav Fischer, Július Gyermek a Branislav Kriška

NINA HAZUCHOVÁ – mezzosoprán

3. 7. – 3. 9. 2023

MILAN HERENYI – POHYB V ČASE 

obrazy

4. 7. – 3. 9. 2023

TAJOMSTVO ZOBORSKÉHO KLÁŠTORA

Martin Oscitý – Príbeh svätého Gorazda v ilustráciách

4. 7. 2023 o 18.00 h – slávnostná vernisáž

 

Výstavné priestory – otváracie hodiny:

utorok – piatok  14.00 – 17.00 hod

sobota – nedeľa 14.00 –18.00 hod

www.domumenia-piestany.sk

Zmena programu vyhradená

 

67. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(01.06. – 12.07.2022)

67. music festival Piešťany sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Natálie Milanovej. 

Hlavní usporiadatelia:

Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany
Mesto Piešťany
Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany

1. 6.

19.00 Dom umenia – terasa

Slávnostné fanfáry

CORNI DI BRATISLAVA

1. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála

Slávnostný otvárací koncert 67. mfP

SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER

ČLENOVIA ORCHESTRA SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA

SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR

2. 6.

18.00 Kino Fontána

Tango Argentino

IVANA ECETOVÁ QUARTET

4. 6.

18.55 Dom umenia – kino
Hamlet (Brett Dean) – opera METROPOLITNÁ OPERA NEW YORK Priamy prenos

10. 6.

19.30 Dom umenia – malá sála

V rytme lásky

LUCIA HARVANOVÁ, KIRIL STOYANOV

11. 6.

19.00 Dom umenia – veľká sála West Side Story – muzikál

13. 6.

19.30 Health Spa Resort Thermia Palace Flautiada
Víťazky medzinárodnej hudobnej súťaže Flautiada 2019

15. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála

Z tvorby prof. Štefana Nosáľa

UMELECKÝ SÚBOR LÚČNICA

18. 6.

19.30 Dom umenia – malá sála

Fagotissimo

20. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála

Nič nové na svete, dáme si RE-PE-TE

ORCHESTER PAVLA ZAJÁČKA A HOSTIA

26. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála

Folklór v baroku a dnes

SOLAMENTE NATURALI, ZUZANA MOJŽIŠOVÁ A BAND

1. 7.

19.30 Dom umenia – malá sála

Beethoven – Piešťanské reminiscencie

DANIELA VARÍNSKA, JÁN SLÁVIK

2. 7.

19.30 Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom

Viedenské soirée

VARGA QUARTET (Rakúsko)

3. 7.

19.30 Dom umenia – veľká sála

Filharmonické gala
Slávnostný záverečný koncert 67. mfP SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
A HOSTIA

1.6. – 3. 7. 2022

KLÁRA PATAKI – sochy
1. 7. 2022 o 17.30 h – slávnostné odovzdanie Ceny Fondu výtvarných umení za významný prínos v oblasti výtvarného umenia autorke výstavy

1. 6. – 5. 7. 2022

SYMFÓNIA O ČLOVEKU

Spomienka na Jozefa Bubáka Katarína Kraichovich – fotografia

1. 6. – 6. 9. 2022

JURAJ BENEŠ – hudobný skladateľ
ANNA POLÁKOVÁ – soprán
DR. GUSTÁV PAPP – tenor
Dom umenia uvádza dokumentárne výstavy v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava

4. 7. – 21. 8. 2022

OBRAZY…
Rasťo Andris – olejomaľba

6. 7. – 21. 8. 2022

POSAĎTE SA, PROSÍM!

Recykel 5

Naďa Mikolášiková-Ábelová

6. 7. o 17.00 h – slávnostná vernisáž

66. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(04.06. – 05.07.2021)

Usporiadateľmi 66. ročníka mfP 2021 sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Rezort Piešťany – Oblastná organizácia cestovného ruchu. Spoluorganizátormi festivalu sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany a. s., Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany a Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom. Partnerom festivalu je SOZA. Mediálnymi partnermi festivalu sú Rádio Devín, Rádio Regina, TV Piešťany a Hudobný život. Ďalej festival mediálne podporili regionálny portál PNky, Z piestan,  Piešťanský týždeň, TV Karpaty a Denník Relax.
Hlavnou dramaturgickou líniou aktuálneho ročníka sú jubileá významných umeleckých osobností, akými boli Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe Verdi, Antonín Dvořák, Ján Cikker, Svetozár Stračina a ďalší. Druhým leitmotívom je radosť z návratu živej kultúry do sál.
Festival sa konal s finančnou podporou MK SR, záštitu nad festivalom prevzala ministerka kultúry SR pani Natália Milanová.

 4. 6. 2021 – Oficiálne otvorenie festivalu – Slávnostné fanfáry – komorné zoskupenie vynikajúcich hráčov na lesný roh Corni di Bratislava. Na pódiu DUP sa predstavil Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor pod dirigentskou taktovkou pána Ewalda Danela a zbormajstra pána Jozefa Chabroňa.
Unikátne dielo poľského autora Macieja Maleckiho Koncert v starom štýle pre dve harfy a sláčikový orchester v podaní medzinárodnej sólistky, prvej harfistky Českej filharmónie Jany Bouškovej a sólo-harfistky Slovenskej filharmónie Kataríny Turnerovej odznel ako festivalová i slovenská premiéra. Na koncerte sa predstavili ďalší skvelí sólisti : Marianna Gelenekyová (soprán), Helena Škripecká Oborníková (alt), Matúš Šimko (tenor) a Martin Mikuš (bas).  Koncert bol venovaný 280. výročiu úmrtia Antonia Vivaldiho a 230. výročiu úmrtia Wolfganga Amadea Mozarta. Okrem diel týchto autorov zazneli aj skladby zakladateľa festivalu Eugena Suchoňa.

9. 6. 2021 – Moyzesovo kvarteto a hostia – Katarína Turnerová (harfa), Cyril Šikula (flauta), Matúš Veľas (hoboj) a Jozef Eliáš (klarinet) uviedli program „Mozart“ venovaný 230. výročiu úmrtia jedného z najväčších skladateľov hudobnej histórie

12. 6. 2021 – V hoteli Thermia Palace pod názvom „Hispánsky večer“ odznel komorný recitál dvoch popredných umelcov – Pavol Remenár (barytón) a Miriam Rodriguez Brüllová (gitara) v programe plnom podmanivých, temperamentných piesní a rytmov zo starovekého Španielska (Hispánska).

16. 6. 2021 – Autentická jazzová hudba 20. a 40. rokov minulého storočia, z éry R. A. Dvorského, F. K. Veselého, V. Rackovej, I. Zemánkovej a ďalších, v podaní špičkových hudobníkov Fats Jazz Band sa niesla veľkou sálou DUP v programe „Hot jazz“

18. 6. 2021 – slávna operná dráma Il Trovatore ( Trubadúr)  z pera Giuseppe Verdiho vo filmovom zázname z Metropolitnej Opery New York. Predstavenie bolo venované 120. výročiu úmrtia autora opery.

21. 6. 2021 – Národní divadlo Brno – Balet (ČR), jeho vynikajúci taneční sólisti sa predstavili v programe „Radio and Juliet“, netradičnom spracovaní shakespearovského príbehu najznámejších veronských milencov, ktorý bol spracovaný na hudbu Radiohead, jednej z najúspešnejších rockových skupín súčasnosti.

29. 6. 2021 – Štátny komorný orchester Žilina s hosťami, 13 ročným slovenským huslistom Teom Gertlerom a Speváckym zborom Lúčnica so sopranistkou Zuzanou Weiserovou svojimi vynikajúcimi výkonmi potešili návštevníkov koncertu „Concerto grazioso“. Uvedením Talianskej baletnej hudby z opery Juro Jánošík sme si pripomenuli 110. výročie narodenia slovenského hudobného skladateľa Jána Cikkera.

1. 7. 2021 – Kontrabasové soirée – unikátne, originálne a virtuózne skladby pre kontrabas, v podaní člena orchestra Slovenskej filharmónie Filipa Jara a jeho hostí: MUCHA QUARTET (Juraj Tomka, Jozef Ostrolucký, Veronika Kubešová, Pavol Mucha) a Oto Šereš.

2. 7. 2021 – Z tvorby prof. Štefana Nosáľa – Umelecký súbor Lúčnica – Program tanečného súboru, orchestra a speváckej skupiny Lúčnice, stvárňujúci výber špičkových tanečných choreografií dlhoročného umeleckého vedúceho, choreografa a pedagóga prof. Štefana Nosáľa. Týmto programom si pripomíname 25. výročie úmrtia hudobného skladateľa Svetozára Stračinu.

5. 7. 2021 – Slávnostný záverečný koncert 66. mfP – Záverečný koncert bol venovaný 85. výročiu úmrtia slovenského hudobného skladateľa Jána Levoslava Bellu a 180. výročiu narodenia českého autora Antonína Dvořáka. Na koncerte sa predviedla Slovenská filharmónia pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Životné jubileum v tomto roku oslávil aj sólista koncertu prof. Jozef Podhoranský.

Súčasťou festivalu sú už tradične zaujímavé umelecké a dokumentárne výstavy:

Priekopníci súčasnej opery  – Juraj Martvoň a Anna Martvoňová (04.06. – 29.08.) –  dokumentárna výstava venovaná manželom Martvoňovcom, ktorí patrili od polovice päťdesiatych rokov 20. výročia k profilovým členom operného súboru Slovenského národného divadla. DUP výstavu uvádza pri príležitosti 100. výročia narodenia pána Juraja Martvoňa.

Tanečná kozmopolitka – Alica Pastorová-Flachová (04.06. – 29.08.) – dokumentárna výstava venovaná významnej osobnosti tanečného baletného umenia, ktorá po ukončení aktívnej tanečnej kariéry bola význačnou a v zahraničí rešpektovanou dramaturgičkou baletu SND.
Obidve dokumentárne sú realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava.

Akademický maliar prof. Ľudovít Hološka – maľba, kresba (04.06. – 13.08.) – autorská výstava pri príležitosti odovzdávania Ceny Fondu výtvarných umení 2020 laureátovi za významný prínos v oblasti výtvarného umenia.

Piešťany v umení – fotografia, maľba – 10. jubilejný ročník výstavy Umenie v Parku 2021 (02.07. – 13.08.2021) – realizované v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch.

 Z dôvodov pandémie koronavírusu COVID-19 sa na promenádnom koncerte v Hudobnom pavilóne v mestskom parku (27.06.) nepredstavil Dívčí saxofonový orchestr Luhačovice z Českej republiky.

65. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(04.09. – 31.12.2020)

Podujatie patrí k historicky najstarším a umelecky najzaujímavejším sviatkom hudby na Slovensku. Hlavnými usporiadateľmi mfP 2020 sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany. Spoluorganizátormi festivalu sú Slovenské liečebné kúpele Piešťany a. s., Mestské kultúrne stredisko Piešťany, Mestské kultúrne centrum Hlohovec a Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom. Partnerom festivalu je SOZA. Mediálnymi partnermi festivalu boli Rádio Devín a Rádio Regina. Ďalej festival mediálne podporili regionálny portál PNky, Z piestan,  Piešťanský týždeň, TV Karpaty a Denník Relax.

Festival sa konal s finančnou podporou MK SR, záštitu nad festivalom prevzala ministerka kultúry SR pani Natália Milanová.

Bohatý program 65. ročníka medzinárodného hudobného festivalu ponúkol návštevníkom nezabudnuteľné umelecké i spoločenské zážitky na koncertoch, výstavách i filmových prenosoch.

 V rámci 65. mfP sa   zrealizovalo v termíne od 04.09.2020 do 30.5.2021 16 podujatí
(13 večerných a 3 výstavy), ktoré navštívilo 4 075  návštevníkov.

4.9.2020 – Slávnostné fanfáry a  Otvárací koncert 65.mfP – Óda na radosť – Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor pod dirigentskou taktovkou pána Rastislava Štúra a skvelí sólisti Eva Hornyáková, Michaela Šebestová, Jozef Gráf a Tomáš Šelc. Koncert bol venovaný 250. výročiu narodenia Ludwiga van Beethovena a slávnostnému otvoreniu 40. umeleckej sezóny v Dome umenia Piešťany.

22.9.2020 –  Trnavský komorný orchester spolu s vynikajúcimi sólistami – Johannesom Skudlikom z Nemecka (organ) a Hildou Gulyásovou (soprán) uviedol program „Musica Trnaviensis“.

28.9.2020 – Umelecký súbor Lúčnica v programe Slovenský triptych s podtitulom pastieri, roľníci, remeselníci priblížil tradičné slovenské povolania v štylizovanej javiskovej forme.

 12.10.2020 – milovníkov operného umenia potešila slávna operná dráma Tosca z pera Giacoma Pucciniho vo filmovom zázname z Metropolitnej Opery New York

19.10.2020 – Hudobné rendez-vous – Martin Ruman (viola) a Alena Hučková (klavír) – vzhľadom na platné epidemiologické opatrenia bol koncert preložený z Hotela Thermia Palace, uskutočnil sa online bez prítomnosti divákov. Koncert bol venovaný Alexandrovi Albrechtovi, významnej osobnosti hudobného umenia.

25.11.2020 – Flautiada – koncert sa konal online aj za účasti divákov. Vzhľadom na zložitú pandemickú situáciu, zahraničných sólistov alternovali kvalitní slovenskí sólisti. Účinkovala Ivica Gábrišová, organizátorka medzinárodnej flautovej súťaže Flautiada 2019 spolu so svojimi študentami v klavírnom sprievode Petry Adamovej a v sprievode harfistky Kataríny Turnerovej (pôvodný termín 9.11.).

15.12.2020 – Klarinetové crossover – Klarinet Kvartet Brno (Česká republika) – Klasické filmové, muzikálové i popové melódie v originálnych aranžmánoch si mohli vypočuť diváci priamo v Malej sále, ale aj v online prenose (pôvodný termín 19.11.).

17.12.2020 – Hot Jazz – Bratislava Hot Serenaders – Koncert sa konal za účasti divákov a taktiež sa vysielal online. Hudobný program jedinečného orchestra, interpretujúceho originálnym spôsobom hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov 20. storočia, pod vedením Juraja Bartoša, sa stretol s pozitívnym ohlasom divákov  (pôvodný termín 8.10.)

30.5.2021 – vzhľadom na pandémiu COVID-19 sa uskutočnil posledný Slávnostný koncert  v rámci 65. music festival Piešťany, pôvodne plánovaný 21.10.2020, až 30.05.2021Účinkoval Komorný ensemble a Spevácky zbor Lúčnica pod vedením dirigentky  Eleny Matušovej so sólistami Jana Pastorková (soprán), Zuzana Weiserová (soprán), Stanislav Šurin (organ) a Marek Janko (organ).  Koncert si mohli diváci vypočuť zdarma na facebooku Domu umenia.

6.9.2020 –  Dívčí saxofonový orchestr Luhačovice z Českej republiky – na koncerte  predstavil svetové evergreeny, filmové hity, populárne i ľudové melódie v originálnom a atraktívnom aranžmáne.

17.9.2020 – Jubilant SKO – Slovenský komorný orchester – oslávil 60. výročie svojej úspešnej umeleckej činnosti (od roku 1960). Koncert bol venovaný 90. výročiu narodenia prof. Bohdana Warchala, zakladajúcej osobnosti SKO.

14.10.2021 – Zámocký koncert – Moyzesovo kvarteto so sólistami Katarína Turnerová –  harfa, Marián Turner – flauta a Jozef Eliáš – klarinet. Koncert bol venovaný 45. výročiu založenia tohto komorného zoskupenia.

 Jedno podujatie 65.mfP bolo zrušené úplne : 15. 10.2020 – muzikál West Side Story

Súčasťou festivalu boli už tradične zaujímavé umelecké a dokumentárne výstavy:

„DOFO“- Dom umenia Piešťany a fotografia (04.09. – 25.10.) – výstava projektov študentov Vysokej školy výtvarných umení Bratislava. Architektúra Ing. arch. Ferdinanda Milučkého – 40 rokov Domu umenia Piešťany.

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery (04.09. – 25.10.) – dokumentárna výstava z pozostalosti Lucie Popp k  80. výročiu narodenia. Realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava.

Márius Petipa – francúzska noblesa a ruská veľkoleposť (04.09. – 25.10.) – dokumentárna výstava venovaná 200. výročiu narodenia významnej osobnosti baletného umenia. Realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava.

64. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(31.5. – 8.7.2019)

Podujatie, ktorého kontinuita nebola od roku 1956 nikdy prerušená patrí k historicky najstarším a umelecky najzaujímavejším sviatkom hudby na Slovensku.

Festival sa konal pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej.
64. mfP z verejných zdrojov tiež podporil Fond na podporu umenia.

Usporiadatelia  mfP 2019: Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.
Spoluorganizátori festivalu: Slovenské liečebné kúpele Piešťany a.s., Mestské kultúrne stredisko Piešťany, Mestské kultúrne centrum Hlohovec, Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom.
Partneri festivalu: Komunálna poisťovňa, Technický skúšobný ústav Piešťany, š.p., Firmy Pivnica Radošina a Vacuumschmelze.
Mediálne podporili festival Rádio Devín, Rádio Regina, Slovenský ochranný zväz autorský a regionálny portál PNky, Zpiestan,  Piešťanský týždeň a TV Karpaty.

PIATOK / 31. 5. / 19.00 Dom umenia – terasa
Slávnostné fanfáry
Corni di Bratislava
Karol Nitran, 
umelecký vedúci

PIATOK / 31. 5. / 19.30 Dom umenia – Veľká sála
Otvárací galavečer 64. mfP
Z tvorby prof. Štefana Nosáľa
UMELECKÝ SÚBOR LÚČNICA

prof. Štefan Nosáľ
 – choreografia   Mikuláš Sivý – umelecký vedúci
Účinkujú: tanečný súbor, spevácka skupina a orchester Umeleckého súboru Lúčnica
pod vedením Martina Sleziaka

ŠTVRTOK / 6. 6. / 19.30 Empírové divadlo Hlohovec
Zámocký koncert
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel –
  husle, umelecký vedúci
Program: Johann Sebastian Bach, Julien Benda, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven,
Jozef Podprocký, Roman Berger, Witold Roman Lutosławski, Felix Mendelssohn-Bartholdy

SOBOTA / 8. 6. / 19.30 Dom umenia – veľká sála
Swinguj!
Rozhlasový Big Band Gustava Broma a hostia (ČR)
Vladimír Valovič
 –  dirigent
Andrea Zimányiová – spev
Ivana Regešová – spev
Robo Opatovský – spev

PONDELOK / 10.6. / 19.30 Dom umenia – kino
Bolšoj balet
Balet Veľkého divadla ( Boľšoj teátr) v Moskve – 
záznam z predstavenia
Carmen suita / Petruška
Alberto Alonso, Edward Clug 
 – réžia,  choreografia
Georgés Bizet, Rodion Ščedrin, Igor Stravinskij – hudba
Vášnivé predstavenie klasických baletov v novej produkcii, ktorá vystihuje dušu ruského baletu

STREDA / 12.6. / 18.00 Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom
Medzi Seinou a Dunajom
Katarína Turnerová – harfa
Marián Turner – flauta
Matúš Veľas – hoboj

MOYZESOVO KVARTETO
Jozef Horváth – 1. husle
František Török – 2. husle
Alexander Lakatoš – viola
Ján Slávik – violončelo
Program: Jacques Ibert, Johann Nepomuk Hummel, Milan Novák, Wolfgang Amadeus Mozart, Anselme Vinée, Joseph Haydn

SOBOTA / 15.6. / 19.30 Dom umenia – Veľká sála
Poet Čajkovskij
ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE

Zbyněk Müller (ČR) – dirigent
Slávka Zámečníková – soprán
Program:  diela Piotra Iľjiča Čajkovského
Koncert venovaný 50. výročiu založenia Štátnej filharmónie Košice (1969)

UTOROK / 18.6. / 19.30 Dom umenia – veľká sála
La Traviata
ŠTÁTNA OPERA BANSKÁ BYSTRICA
Giuseppe Verdi –
 hudba, Francesco Maria Pivae – libretto
Ján Procházka – dirigent  Dana Dinková –  réžia
Opera v troch dejstvách v talianskom jazyku
Účinkujú sólisti, zbor, orchester a balet Štátnej opery Banská Bystrica

PIATOK / 21. 6. / 19.30 Dom umenia – malá sála
Dôverný večer
Zemlinského kvarteto  ( ČR)

Karel Dohnal – klarinet
František Souček – 1. husle
Petr Střížek  – 2. husle
Petr Holman – viola
Vladimír Fortin  – violončelo
Program: Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Johannes Brahms

STREDA / 26. 6. /  19.30 Dom umenia – veľká sála
Hudobné nešpory 
   
Vokálny a organový koncert

Zuzana Weiserová – soprán
Rastislav Suchan – trúbka
Peter Mikula – organ
Spevácky zbor  Lúčnica
Elena Matušová – zbormajsterka a dirigentka
Program: J. S. Bach, N. Kedrov sr. G. F. Händel, W. A. Mozart, Ch. Gounod, A. Scarlatti, G. Caccini, C. Franck, A. Vivaldi

UTOROK / 2. 7. / 19.30 Dom umenia – veľká sála
SĽUK – 70 rokov slovenskej tradície
Slovenský ľudový umelecký kolektív
Juraj Hamar, Stanislav Marišler
 – námet, scenár a réžia
Účinkuje tanečný súbor, ľudová hudba, spevácka skupina SĽUK-u, sólisti a multiinštrumentalisti

ŠTVRTOK / 4. 7. / 19.30 Health Spa Resort Thermia Palace
Romantické rendez-vous
Komorný koncert
Martina Houdová
 – soprán
Michal Haring – violončelo
Dušan Šujan –  klavír
Program: Johannes Brahms, Dmitrij Šostakovič, Benjamin Britten, Sergej Vasilievič  Rachmaninov

NEDEĽA / 7. 7. / 16.00 Hudobný pavilón v mestskom parku
Promenádny koncert
Mariana Hochelová – soprán
Peter Hochel – klavír
Operné árie, operetné a muzikálové piesne a klavírne vstupy

PONDELOK / 8. 7. / 19.30 Dom umenia – veľká sála
Happy birthday Slovenská filharmónia !
Záverečný koncert 64. mfP

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Rastislav Štúr – dirigent
Jozef Chabroň – zbormajster
Marian Lapšanský  – klavír
Martina Masaryková – soprán
Michaela Šebestová – alt
Jozef Gráf – tenor
Tomáš Šelc – bas
Program: Wolfgang Amadeus MozartŠtefan Németh-Šamorínsky
Koncert venovaný 70.výročiu založenia Slovenskej filharmónie (1949)

63. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(1.6. – 9.7.2018)

Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej

HLAVNÍ USPORIADATELIA

Umelecký súbor LÚČNICA – Dom umenia Piešťany Mesto Piešťany
Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany

1. 6.

19.00 Dom umenia – terasa Slávnostné fanfáry

1. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála Otvorenie 63. mfP
ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA SPEVÁCKY ZBOR LÚČNICA

5. 6.

19.30 Dom umenia – malá sála
Kráľovská harfa
KATARÍNA TURNEROVÁ & MUCHA QUARTET

10. 6.

16.00 Hudobný pavilón v mestskom parku Hudba je len jedna

12. 6.

19.30 Empírové divadlo Hlohovec Koncert na grófskom dvore SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER

14. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála
Peter Iljič Čajkovskij – Black and White NÁRODNÍ DIVADLO BRNO – BALET (CZ)

17. 6.

16.00 Hudobný pavilón v mestskom parku Mestom zvoní smiech
ART MUSIC ORCHESTRA A JEHO HOSTIA

18. 6.

19.00 Dom umenia – veľká sála Emmerich Kálmán – Grófka Marica ŠTÁTNA OPERA BANSKÁ BYSTRICA

20. 6.

19.30 Dom umenia – kino – priamy prenos BERLÍNSKA FILHARMÓNIA

25. 6.

19.00 Dom umenia – veľká sála Frida – maľovať a milovať
– pôvodný slovenský muzikál THEATRO WÜSTENROT

28. 6.

19.30 Dom umenia – malá sála Folklórna klasika
CIMBÁLOVÁ MUZIKA JIŘÍHO JANOUŠKA

3. 7.

19.30 Health Spa Resort Thermia Palace BRATISLAVSKÉ GITAROVÉ KVARTETO

9. 7.

19.30 Dom umenia – veľká sála Záverečný koncert 63. mfP SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR

1.6.-27.6.

Majster slovenskej drámy
Stodolova dramatika na slovenských javiskách realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava dokumentárna výstava

1.6.–1.7.

Fenomén Bednárik

venované nedožitým 70. narodeninám režiséra realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava dokumentárna výstava

1.6.-31.8.

Posolstvo krásy

Katarína Krajčovičová

výstava fotografií

3.7.-31.8.

Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka

3.7.-31.8.

Umenie v parku 2018 – obrazy, sochy, plastiky umelecká výstava

62. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(2.6. – 14.7.2017)

Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Mareka Maďariča

HLAVNÍ USPORIADATELIA

Umelecký súbor LÚČNICA – Dom umenia Piešťany Mesto Piešťany
Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.

2. 6.

19.00 Dom umenia – terasa Slávnostné fanfáry

2. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála Otvorenie 62. mfP
Slovenský komorný orchester 

6. 6.

19.00 Dom umenia – veľká sála František z Assisi


8. 6.

10.00 a 12.00 Dom umenia – veľká sála Rómeo a Júlia

9. 6.

19.30 Dom umenia – kino, priamy prenos Z nového sveta
Berlínska filharmónia

12.6.

19.30 Dom umenia – malá sála Swinguj!
Fats jazz band

19. 6.

19.00 Dom umenia – veľká sála Čardášová princezná

22. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála Rapsódia v modrom Slovenská filharmónia

26. 6.

19.30 Hotel Thermia Palace Basy tvrdia muziku
Bass band
vstup voľný

27. 6.

19.30 Dom umenia – veľká sála Lúčnica

29. 6.

19.30 Dom umenia – malá sála Štyria hudci
Moyzesovo kvarteto

1.7. – 8.7.

20.00 Kúpeľný ostrov,
hudobný pavilón Harmony

3.7. 20.00 Terasa Hotel Splendid Koncerty na promenáde Salonní orchestr Ostrava

10. 7.

19.30 Dom umenia – veľká sála Komorný koncert

11. 7.

19.30 Kongresové centrum, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.

Hudobná mládež

Slovenský mládežnícky orchester vstup voľný

14. 7.

19.30 Kongresové centrum, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.

Záverečný koncert 62. mfP

Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave

2. 6. – 30. 6.

Tibor Hamza „ ABSTRAKT G II “ – umelecká výstava vstup voľný

2. 6. – 30.6.

JUBILANTI

dokumentárna výstava venovaná významným osobnostiam slovenskej kultúry, ktorí sa v roku 2017 dožívajú okrúhleho životného jubilea.
Mária Kráľovičová – divadlo, film „90“
Štefan Nosáľ – tanečník, choreograf, pedagóg „90“

1. 7. – 31. 8.

Umenie v parku 2017

obrazy, sochy – umelecká výstava

3.7. – 13.8.

Naďa Mikolášiková – Ábelová

obrazy, plastiky – umelecká výstava venovaná životnému jubileu

15. 8. – 10.9.

Alojz Majerník „Kytice“

obrazy – umelecká výstava venovaná životnému jubileu

61. ročník medzinárodného hudobného festivalu

(28.5. – 31.8.2016)

Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR Mareka Maďariča

HLAVNÍ USPORIADATELIA

Umelecký súbor LÚČNICA – Dom umenia Piešťany Mesto Piešťany
Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.

28. 5.

Slávnostné fanfáry
19.00 Dom umenia – terasa voľné

28. 5.

Hollywood v Piešťanoch 19.30 Dom umenia 

31. 5.

Mozartov zázračný roh
10.00 Dom umenia 

31. 5.

Soirée à Pressbourg
19.30 Dom umenia 

8. 6.

Fragile Queen Tour
19.30 Dom umenia 

13. 6.

Slovenský filharmonický zbor 70 19.30 Dom umenia 

15. 6.

Ladíme
19.30 Dom umenia  

24. 6.

Cyrano z predmestia
19.30 Dom umenia 

25. 6.

Srbský tradičný folklór
16.00 Hudobný pavilón v mestskom parku voľné

28. 6.

Klasika
19.30 Dom umenia – veľká sála 

5. 7.

Romantický recitál
19.30 Hotel Thermia Palace 

7. 7. / 9. 7. / 11. 7.

X. Majstrovské spevácke kurzy
Petra Dvorského
20.00 Hudobný pavilón Harmony Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s. voľné

8. 7.

Ladislav Holásek – 60 rokov na scéne 19.30 Kongresové centrum
Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s. 

14. 7.

Večne mladá Opera
20.00 Kongresové centrum
Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s.

4. 5. – 31. 5.

Darina Berková „Labyrinty duše“

grafika, pastel, olej – umelecká výstava

voľné

24. 5. – 31. 8.

70 rokov Slovenského filharmonického zboru

dokumentárna výstava

 

Juraj Beneš „Hlas volajúceho na púšti“, pôvodná slovenská operná tvorba dokumentárna výstava

2. 6. – 3. 7.

Eva B. Linhartová „Farby leta“

pastely, obrazy – umelecká výstava

4. 7. – 31. 8.

Umenie v parku 2016

obrazy, sochy – umelecká výstava

 

PROGRAM